Pages

Friday, July 19, 2019

2019 TBT primer for July 19-21





By: Geno Green
Twitter: @TheGenoGreen


The sixth annual Basketball Tournament gets underway on Friday with four regional sites in action as the champions from the respective eight-team pods will be crowned and head to Chicago for championship week beginning Aug. 1.


This weekend’s schedule (All Times ET):

Columbus Regional:

Capital University- Columbus, OH
Hosted By: Carmen’s Crew (Ohio State Alumni)

Friday, July 19- Round 1:

2) Kohl Blooded (Wisconsin) vs 7) Mid American Unity, 3 p.m., ESPN3
3) Red Scare (Dayton) vs 6) The Region, 5 p.m., ESPN3
4) Big X VS 5) West Virginia Wildcats, 7 p.m., ESPN2
1) Carmen’s Crew (Ohio State) vs 8) Illinois BC, 9 p.m., ESPN2


Saturday, July 20- Round 2:

Game 1 winner vs Game 2 winner, Noon, ESPN
Game 3 winner vs Game 4 winner, 2 p.m., ESPN


Sunday, July 21- Round 3:

Game 1/2 winner vs Game 3/4 winner, Noon, ESPN


Lexington Regional:

Frederick Douglass High School- Lexington, KY
Hosted By: Bluegrass Boys (Kentucky Alumni)

Friday, July 19- Round 1:

3) Fort Wayne Champs vs 6) Showtime, 3 p.m., ESPN3
1) Loyalty is Love vs 8) Hoopville Warriors, 5 p.m., ESPN3
4) KBC vs 5) Peoria AllStars, 7 p.m., ESPN3
2) Bluegrass Boys (Kentucky) vs 7) D2, 9 p.m., ESPN3

Saturday, July 20- Round 2:

Game 2 winner vs Game 3 winner, 4 p.m., ESPN2
Game 1 winner vs Game 4 winner, 6 p.m., ESPN2

Sunday, July 21- Round 3:

Game 2/3 winner vs Game 1/4 winner, 2 p.m., ESPN



Greensboro Regional:

Coliseum Complex’s Fieldhouse- Greensboro, NC
Hosted By: Team CP3

Friday, July 19- Round 1:

4) Primetime Players vs 5) Florida TNT, 3 p.m., ESPN3
1) Team Hines vs 8) Boo Williams, 4:50 p.m., ESPN3
2) Team CP3 VS 7) Tampa 20/20, 6:40 p.m., ESPN3
3) Power of the Paw (Clemson) vs 6) Team 23, 8:30 p.m., ESPN3

Saturday, July 20- Round 2:

Game 1 winner vs Game 2 winner, 5 p.m., ESPN3
Game 3 winner vs Game 4 winner, 7 p.m., ESPN3

Sunday, July 21- Round 3:

Game 1/2 winner vs Game 3/4 winner, 3 p.m., ESPN3



Memphis Regional:

Elma Roane Fieldhouse- Memphis. TN
Hosted By: Bluff City (Memphis Alumni)

Friday, July 19- Round 1:

4) Broad Street Brawlers vs 5) Southern Gentlemen, 4 p.m., ESPN3
1) Gael Force (Saint Mary’s) vs 8) Jackson TN, 5:50 p.m., espn3
3) Team Arkansas vs 6) Louisiana Utd., 7:40 p.m., ESPN3
2) Bluff City (Memphis) vs 7) Team 901, 9:30 p.m., ESPN3

Saturday, July 20- Round 2:

Game 1 winner vs Game 2 winner, 6 p.m., ESPN3
Game 3 winner vs Game 4 winner, 8 p.m., ESPN3

Sunday, July 21- Round 3:

Game 1/2 winner vs Game 3/4 winner, 3 p.m., ESPN3



0 comments: