Pages

Wednesday, July 24, 2019

2019 TBT primer for July 25-28






By: Geno Green

Twitter: @TheGenoGreen


With half of the eight teams’ tickets punched for TBT Championship Week in Chicago starting Aug. 1, the other half will be decided over a four-day period this week at various sites.


This week’s schedule (All Times ET):

Salt Lake City Regional:

Maverik Center- West Valley City, UT
Hosted By: Team Fredette


Thursday, July 25- Round 1:

1) Eberlein Drive vs 8) Team Utah, 5 p.m., ESPN3
4) Sons of Westwood (UCLA) VS 5) L.A. Cheaters, 6:50 p.m., ESPN3
2) Challenge ALS vs 7) Utah Stallions, 8:40 p.m., ESPN3
3) Team Fredette vs 6) CitiTeam Blazers, 10:30 p.m. ESPN3

Friday, July 26- Round 2:

Game 1 winner vs Game 2 winner, 9 p.m., ESPN3
Game 3 winner vs Game 4 winner, 11 p.m., ESPN3

Saturday, July 27- Final:

Game 1/2 winner vs Game 3/4 winner, 9 p.m., ESPN3



Wichita Regional:

Charles Koch Arena- Wichita, KS
Hosted By: AfterShocks (Wichita State Alumni)


Thursday, July 25- Round 1:

3) Self Made (Kansas) vs 6) Sideline Cancer, 7 p.m., ESPN
2) AfterShocks (Wichita State) 7) Iowa Utd., 9 p.m., ESPN

Friday, July 26- Round 1:

1) Golden Eagles Alumni (Marquette) vs 8) Ft. Hood, 7 p.m., ESPN3
4) Team Colorado (Colorado) vs 5) Purple & Black (Kansas State), 9 p.m., ESPN3

Saturday, July 27- Round 2:

Game 3 winner vs Game 4 winner, 2 p.m., ESPN
Game 1 winner vs Game 2 winner, 4 p.m., ESPN

Sunday, July 28- Final:

Game 3/4 winner vs Game 1/2 winner, 4 p.m., ESPN



Syracuse Regional:

SRC Arena at Onondaga Community College- Syracuse, NY
Hosted By: Boeheim’s Army (Syracuse Alumni)


Friday, July 26- Round 1:

3) Brotherly Love vs 6) Jimmy V, 1 p.m., ESPN3
2) Armored Athlete vs 7) Team Draddy, 3 p.m., ESPN3
4) Team Fancy vs 5) Gael Nation (Iona), 5 p.m., ESPN3
1) Boeheim’s Army (Syracuse) vs 8) We Are D3, 7 p.m., ESPN2

Saturday, July 27- Round 2:

Game 3 winner vs Game 4 winner, Noon, ESPN
Game 1 winner vs Game 2 winner, 2 p.m., ESPN

Sunday, July 28- Final:

Game 3/4 winner vs Game 1/2 winner, 2 p.m., ESPN


Richmond Regional:

Siegel Center- Richmond, VA
Hosted By: Ram Nation (VCU Alumni)


Friday, July 26- Round 1:

4) Best Virginia (West Virginia) 5) Royalty (Old Dominion), 3 p.m., ESPN3
1) Overseas Elite vs 8) Hilltop Dawgs (UMBC), 4:50 p.m., ESPN3
3) Green Machine (George Mason) vs 6) The Web (Richmond), 6:40 p.m., ESPN3
2) Ram Nation (VCU) vs 7) DRC, 8:30 p.m., ESPN3

Saturday, July 27- Round 2:

Game 1 winner vs Game 2 winner, 5 p.m., ESPN3
Game 3 winner vs Game 4 winner, 7 p.m., ESPN3

Sunday, July 28- Final:

Game 1/2 winner vs Game 3/4 winner, Noon, ESPN

0 comments: